Українська  English  
facebook   Нашi фото   picasa

Місто сонця

Театр, що подорожує дитячими будинками

Охорона дитинства в Україні законодавчо визначена як стратегічний загальнонаціональний пріоритет. Проте в даний час продовжує існувати така гостра соціальна проблема, як безпритульність дітей. Більш того, в умовах економічної кризи в установах соціального захисту дітей з'явилася нова категорія дітей - діти із сімей, що не мають коштів для існування. У 2009 році в притулках для дітей знаходилося 14 тисяч дітей, у центрах соціально-психологічної реабілітації - близько 4 тисяч дітей. Соціальними службами протягом 2009 року виявлено 68,7 тис. сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах, в яких виховується 109 тисяч дітей.

 У 2006 році Уряд затвердив Державну програму подолання дитячої безпритульності на 2006-2010 роки. У складі Міністерства у справах сім'ї, молоді і спорту було створено Державний департамент по усиновленню і захисту прав дитини.

Проведений Рахунковою палатою аудит ефективності використання коштів державного бюджету на здійснення заходів на подолання дитячої безпритульності показав, що Мінсім'ямолодьспорт і зазначений Держдепартамент протягом 2006-2009 років не забезпечили належної організації виконання цих заходів, які здійснювалися безсистемно та з порушенням вимог порядків, що регламентують використання бюджетних коштів на ці цілі, що негативно вплинуло на виконання Державної програми і вирішення проблем дітей, що знаходяться в складних життєвих обставинах.

Як наслідок, на сьогодні відсутній облік безпритульних та бездоглядних дітей, не проводиться моніторинг вирішення їх проблем та не створена оптимальна мережа установ соціального захисту таких дітей. Водночас вирішення цих питань було визначено серед основних завдань Державної програми.

Заходи на подолання дитячої безпритульності фінансувалися хаотично за відсутності обгрунтованих розрахунків. Затверджені бюджетні призначення коливалися від 20 млн. грн. в 2006 році до 1,5 млн. грн. в 2009 році.

Законодавством встановлено, що з метою створення необхідних умов для забезпечення прав і свобод безпритульних дітей вводиться їх облік. Створення Єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт і дітей, що виявилися в складних життєвих обставинах визначене одним з основних завдань Державної програми подолання дитячої безпритульності. В той же час Мінсім'ямолодьспортом не забезпечене своєчасне формування такого банку. Крім того, відсутня державна статистична звітність про стан та кількість безпритульних дітей в Україні. Державна статистична звітність складається лише відносно дітей, що знаходяться в притулках і центрах соціально-психологічної реабілітації. В результаті ніхто не знає загальну кількість безпритульних дітей.

Інше завдання Державної програми - завершення формування мережі установ соціального захисту дітей - також не виконане. В ході виконання Державної програми передбачалась реорганізація притулків у центри соціально-психологічної реабілітації дітей. Оптимальну мережу установ для дітей, позбавлених можливості жити в повноцінній сім'ї, не створено. Притулки для неповнолітніх завантажені на 56-76 відсотків. Водночас не забезпечується потреба дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, у послугах центрів соціально-психологічної реабілітації дітей, особливо дітей сільської місцевості.

Таким чином, реалізація Державної програми закінчується цього року, а проблема безпритульності дітей залишається невирішеною. Безпритульні діти займаються бродяжництвом, здійснюють крадіжки, вживають спиртне та наркотики. Під загрозою їх життя і здоров'я, а збільшення їх чисельності становить певну загрозу для суспільства.

Грудень 2017 Січень 2018 Лютий 2018
По Ві Се Че П' Су Не
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31